Znamy laureatki i laureatów programu edukacyjnego programu Digital Wizards
Fundacja KPMG w Polsce zaprosiła szkoły podstawowe do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym Digital Wizards, w którym uczniowie ze szkół podstawowych zdobywają nowe umiejętności z czterech obszarów: sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa w sieci, marketingu cyfrowego oraz higieny cyfrowej. Do programu zgłosiło się 800 szkół i 16 000 uczestników. Wielki finał odbył się 30 maja 2025 roku w Warszawie, podczas którego wyłoniono 16 laureatek i laureatów programu.
30 maja 2025 roku, podczas finału w Warszawie finalistki i finaliści rozwiązali test wiedzy oraz zaprezentowali przed Komisją Ekspertów swoje autorskie projekty z czterech obszarów: sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, marketingu cyfrowego oraz higieny cyfrowej.
Podczas finału jury wyłoniło 16 laureatek i laureatów programu, którzy w nagrodę pojadą na obóz naukowy DigiCamp do Władysławowa. Dodatkowo każda z nagrodzonych osób otrzymała laptop ufundowany przez Dell Technologies, a nauczyciele – opiekunowie laureatów – bon edukacyjny, który mogą wykorzystać na rozwój własnych kompetencji.
Laureaci Digital Wizards z miejscowości do 10 tys. mieszkańców:
- Oliwia Lewandowska – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie
- Kamila Rębisz – Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Mrozach
- Alicja Sadowczyk – Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach
- Lena Zabłocka – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie
- Tomasz Gaweł – Zespół Szkół w Łukawcu
- Jakub Klimek – Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa im. ks. prof. Józefa Tischnera w Sidzinie
- Tomasz Lis – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Złoczewie
- Artur Wojdyła – Szkoła Podstawowa im. Gustawa Zielińskiego w Skępem
Laureaci Digital Wizards z miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców:
- Tamara Chudzik – Szkoła Podstawowa nr 33 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie
- Maria Hojda – Szkoła Podstawowa nr 30 im. Szarych Szeregów z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy
- Kinga Pszonka – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie
- Amelia Wółkiewicz – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Olsztynie im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
- Adam Badaszek – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
- Karol Borys – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach
- Piotr Pałach – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu
- Filip Pańczyk – Szkoła podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Bartoszycach
Uczestnicy finału byli bardzo dobrze przygotowani do prezentacji autorskich projektów i osiągnęli imponujące wyniki w teście. Ich kreatywność, pewność siebie i determinacja w rozwijaniu cyfrowych pasji zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nasz program Digital Wizards jest spójny z kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2025/2026, ogłoszonymi w maju przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką. Promujemy higienę cyfrową i bezpieczne poruszanie się w sieci, rozwijamy umiejętności krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie, wspieramy nauczycieli w poprawnym metodycznie wykorzystywaniu nowoczesnych technologii, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji. Oprócz organizacji trzyetapowego konkursu dla uczniów, prowadzimy szkolenia online oraz realizujemy DigiStudio dostępne dla uczniów i nauczycieli w sieci – dodaje Emilia Gromadowska, Dyrektor Fundacji KPMG.
Partnerami programu Digital Wizards są Polskie Towarzystwo Informatyczne – Sekcja Informatyki Szkolnej, Dell Technologies oraz Google for Education. Patronat Honorowy nad programem objęli Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
***
O PROGRAMIE DIGITAL WIZARDS:
Digital Wizards to program edukacji cyfrowej, którego głównym celem jest zdobycie przez uczniów nowych umiejętności z czterech obszarów: sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa w sieci, marketingu cyfrowego oraz higieny cyfrowej. Program ma formę trzyetapowego konkursu wiedzy dla uczniów zainteresowanych informatyką z klas VI, VII i VIII szkół podstawowych.
O FUNDACJI KPMG W POLSCE:
Fundacja KPMG w Polsce od siedmiu lat prowadzi autorskie programy i działania wspierające edukację oraz lokalne społeczności. W swoich działaniach promuje talenty wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży, szczególnie tych zagrożonych ubóstwem. Fundacja współpracuje ze szkołami, uczelniami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, kuratoriami, jednostkami samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi, dla których ważny jest rozwój kompetencji kluczowych dla dzieci i młodzieży.