Dlaczego Windows 11 jest dobry dla szkół?  

Każdy nowy rok szkolny to nowe wyzwania, ale ten będzie niósł ich więcej, niż zwykle. Jak można choć trochę ułatwić sobie życie i zadbać o to, żeby jak najwięcej czasu i energii można było poświęcić na faktyczne uczenie?  Jednym z dobrych i skutecznych sposobów jest przejście na system Windows 11 na używanych w szkole komputerach. Dlaczego?  

Najprostsza, trochę przewrotna odpowiedź brzmi: bo to najlepszy system Windows, jaki do tej pory powstał. System operacyjny to niesamowite oprogramowanie, które musi być jednocześnie niezwykle złożone, dzięki czemu jest w stanie poradzić sobie z wszelkimi zadaniami, jakie postawi przed nim użytkownik komputera i zarazem maksymalnie proste, żeby ten użytkownik nie miał najmniejszych problemów z tym, co zechce zrobić. Nic dziwnego, że zawsze można w systemie operacyjnym coś udoskonalić i poprawić, dodać nowe funkcje albo przyspieszyć działanie starszych. Każda nowa aktualizacja zwiększa też bezpieczeństwo, bo uwzględnia najnowsze zagrożenia i doświadczenia ze zwalczania poprzednich. Nic więc dziwnego, że naprawdę warto mieć najnowszą wersję systemu operacyjnego – tak było od zawsze. Jednak w przypadku Windows 11 chodzi o coś więcej, niż tylko kolejne ulepszenia i poprawki. To rzeczywiście pod bardzo wieloma względami nowa jakość.  

Łatwiej, szybciej, ładniej, bezpieczniej 

Jak absurdalnie by to nie zabrzmiało, jednym z najpoważniejszych problemów systemów Windows była jedna z ich największych zalet. Fakt, że kolejne wersje oferowały te same mechanizmy i utrzymywały obsługę nawet najstarszych standardów, był wygodny dla wielkich firm, które mogły wciąż używać starszego oprogramowania, ale dla wszystkich innych był bardzo kłopotliwy. Windows 11 to wersja, która została napisana w znacznej mierze na nowo – tak, żeby przede wszystkim odpowiadać potrzebom współczesnego świata. Daje to kilka ogromnych zalet.  

Dzięki temu system działa wyraźnie szybciej na sprzęcie o tej samej wydajności, co w przypadku szkół, , ma ogromne znaczenie. Szybszy start komputera, szybsze uruchamianie aplikacji, szybsze działanie wszystkich funkcji – to przekłada się na spokojniejsze prowadzenie zajęć i lepsze wykorzystanie lekcji.  

Windows 11 jest też zdecydowanie łatwiejszy w nawigacji. Pozbywając się resztek starego interfejsu Microsoft stworzył spójny, czysty i elegancki system, w którym łatwo znaleźć potrzebne funkcje i dużo szybciej można wykonać wszystkie czynności. To znów ogromna zaleta nie tylko dla uczniów, którzy dzięki temu znacznie łatwiej będą radzić sobie z zadaniami, ale też dla nauczycieli, którzy często muszą samodzielnie uporać się z różnego rodzaju problemami, czy działaniami administracyjnymi. Dzięki „Jedenastce” oszczędzą sobie wiele stresu.  

Chociaż wygląd może się wydawać niezbyt ważny, tak naprawdę bardzo wpływa na samopoczucie użytkowników. Windows 11 można porównać do takiego właśnie budynku. Interfejs jest nie tylko ujednolicony i logicznie, prosto poukładany, ale też minimalistycznie elegancki i po prostu ładny.   

Wreszcie element, o którym mówi się i pisze tyle, że z pewnością wszyscy zdają sobie sprawę z jego wagi: bezpieczeństwo. Ludzie pozostają ludźmi i kiedy wiele naszych aktywności przeniosło się do sieci, przenieśli się tam też przestępcy. Windows 11 to system zbudowany z myślą o tym, żeby zapewnić swoim użytkownikom bezpieczeństwo. Osiąga to przez pozbycie się wielu starych, dziurawych technologii, wbudowanie automatycznych mechanizmów zabezpieczających, które w sposób niewidoczny dla użytkownika chronią go przed stronami wykradającymi dane, fałszywymi e-mailami czy wirusami próbującymi przejąć komputer, a także znacznie większy nacisk położony jest na aplikacje ze sklepu Microsoft Store. Teraz to stamtąd właśnie można ściągnąć niemal wszystkie potrzebne programy, wiedząc, że zostały sprawdzone i są bezpieczne.  

Klika trików, za które pokochasz Windows 11 

Pracujesz z wieloma oknami na raz? No tak, czemu pytam – wszyscy to robimy! Ale w Windows 11 można to robić znacznie szybciej i wygodniej. Wystarczy, że umieścisz kursor myszy nad przyciskiem maksymalizacji okienka (w prawym, górnym rogu), albo naciśniesz klawisze Windows + Z, a pojawi się zestaw kilku możliwości rozmieszczenia okien aplikacji. Wybierz to ułożenie, które pasuje najlepiej do twoich potrzeb, dwa kliknięcia i gotowe – możesz pracować wygodnie, jak nigdy dotąd! 

Jeśli podłączasz notebook do zewnętrznego monitora lub monitorów, z pewnością znasz to frustrujące uczucie, że przy każdym podłączeniu trzeba wszystko konfigurować na nowo. Już nie trzeba. Windows 11 pamięta, jakie monitory były podłączone, jak były ustawione i jakie okna się na nich wyświetlały, oraz w których miejscach. Kiedy podczepisz monitor, system sam przywróci wszystko tak, jak było.  

Menu kontekstowe dostępne po kliknięciu prawym klawiszem myszy to jedno z najpotężniejszych narzędzi sytemu Windows, pozwalające na szybki dostęp do różnych funkcji i akcji związanych z plikiem czy programem. Problem w tym, że tych „najważniejszych” funkcji i akcji robiło się w menu czasem tak dużo, że przestawało ono oferować faktycznie szybki dostęp… Tą kwestię także poprawia Windows 11. Nowe menu kontekstowe jest czyste i uporządkowane, wyświetlając kilka najważniejszych opcji z ikonkami pomagającymi szybko je odnaleźć i ze zwiększonymi odstępami, dla lepszej czytelności. Jeśli potrzebujesz rzadziej używanej funkcji, wystarczy kliknąć „Pokaż więcej opcji”. Idealnie.  

Ci, którzy są wewnątrz systemu edukacji wiedzą, że godziny przy tablicy to tak naprawdę tylko część pracy nauczyciela. Cała reszta odbywa się często w domu i często wieczorem lub nocami, kiedy sprawdza się nadesłane prace uczniów czy przygotowuje scenariusze kolejnych lekcji. Do pracy po zmroku doskonale nadaje się ciemny tryb interfejsu, który pomaga oszczędzać oczy i sprzyja mniejszemu zmęczeniu. Jak łatwo się domyślić, Windows 11 pozwala bardzo łatwo włączać tryb ciemny, zarówno dla całego interfejsu i wszystkich aplikacji, jak i oddzielnie dla jednego lub drugich. Nikomu nie życzymy pracy nocami, ale jeśli już trzeba to robić, to lepiej mieć wygodniej i zdrowiej.  

Zobacz też

PODCAST EDU 360: Współczesne wyzwania nauczycieli: AI, VR i cyberbezpieczeństwo

PODCAST EDU 360: Współczesne wyzwania nauczycieli: AI, VR i cyberbezpieczeństwo

Zobacz więcej
EDU 360 – klucz do nowoczesnej edukacji. Poznaj innowacyjny program oferowany przez Dell Technologies 

EDU 360 – klucz do nowoczesnej edukacji. Poznaj innowacyjny program oferowany przez Dell Technologies 

Zobacz więcej